Küçükçekmece’deki Devlet Hastaneleri

Küçükçekmece'deki Devlet Hastaneleri

Küçükçekmece’deki Devlet Hastaneleri hangisi? Küçükçekmece ilçesi genelinde kaç adet devlet hastanesi bulunmakta?

Küçükçekmece özel hastanelerin yanı sıra birçok devlet hastanesine de sahip. Peki küçükçekmecedeki devlet hastaneleri nerede? Küçükçekmece devlet hastaneleri hangileri? Cennet Mahallesi devlet hastanesi var mı? Küçükçekmece devlet hastanesi randevu talebi yapabilir misiniz?

kucukcekmeceden.com – Göktuğ EFİL

1. Küçükçekmece’deki Devlet Hastaneleri: Kanuni Sultan Süleyman Eğitim Ve Araştırma Hastanesi

Küçükçekmece'deki Devlet Hastaneleri

İstanbul Sağlık Bilimleri Üniversitesi Kanuni Sultan Süleyman Eğitim Ve Araştırma Hastanesi, SSK Sultanahmet Hastanesi Hariciye ve Nisaiye Servisi adı ile 01.09.1952 tarihinde faaliyete geçmiştir. Sultanahmet Hastanesi’nin Hariciye Servisi’nin SSK İstanbul Hastanesi’ne devredilmesinden sonra, Nisaiye ve Doğum Servisi yerinde kalarak 28.10.1959 tarihinden itibaren Bakırköy Doğumevi ve Dispanseri Başhekimliği adı altında bağımsız bir birim olarak 66 yatak kapasitesi ile faaliyetini sürdürmüştür. K.S.S Hastanesi’nin yatak kapasitesi 26 Nisan 1967 tarihinde 200’e, 13 Ekim 1967 tarihinde ise 400’e (300’ü doğum ve 100’ü bebek olmak üzere) çıkarılmıştır. Kadın Hastalıkları ve Doğum branşında asistan eğitimi 1970’li yıllarda başlamıştır. Eski bina tahliye edilerek yıkılmış, bugün tamamı bitirilen ve hizmet veren ek tesis ilk olarak 31 Ağustos 1975 tarihinde kullanıma açılmıştır. Poliklinik hizmetleri ek bina inşaatı devam ederken, Poliklinik Hizmetleri “Bakırköy Dispanseri” adı altında başka bir binada ve ayrı bir Başhekimlik olarak faaliyetini sürdürmüştür. Bakırköy Dispanseri, 1 Temmuz 1982 tarihinden itibaren yeni yapılan hastane poliklinik binasına taşınmıştır. Hastanenin yatak sayısının; 28 Ocak 1986 tarihinden itibaren Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanlığı tarafından 800 kadro yatağına çıkarılması uygun görülmüştür. Hastanenin adı Sosyal Sigortalar Kurumu Yönetim Kurulu tarafından, Sosyal Sigortalar Kurumu Bakırköy Doğumevi ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi Baştabipliği olarak değiştirilmiştir. Ek tesisleri ile birlikte 21 Haziran 1986 tarihinde o dönemin Başbakanı Sayın Turgut ÖZAL tarafından açılmıştır. Hastanenin kadro yatağının 464’ü kadın doğum yatağı, 336’sı ise çocuk yatağı olmak üzere toplam 800 yatak ile hizmet vermeyi sürdürmüştür. 1988 yılında Çocuk Hastalıkları Kliniği’nde İhtisas hakkı verilip Asistan Eğitimi başlamıştır. Hastane 19 Şubat 2005 tarihi itibari ile İstanbul Bakırköy Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Eğitim Araştırma Hastanesi olarak Sağlık Bakanlığı’na devredilmiştir. Hastane; Kadın Hastalıkları – Doğum, Çocuk Hastalıkları ve Çocuk Cerrahisi branşlarında 533 kadro yatağı ve 526 fiili yatak ile hizmet sunumuna devam etmektedir. Hastanedeki mekan yetersizliği nedeniyle doğum sonundaki hasta yataklarının yerine odiyometri ve I. Düzey Yenidoğan servisi açılmıştır. Dolayısıyla fiili yatak sayısı 505’e düşmüştür. Hastanenin Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları dışında Genrel Cerrahi, Dahiliye ve Anestezi-Reanimasyon branşlarına İl Sağlık Müdürlüğü’nün 26.10.2010 tarih ve 16284 sayılı yazısına istinaden eğitim yetkisi verilmiştir. 2 Mayıs 2011 yılında Halkalıda TOKİ tarafından yapılan 648 yataklı yeni binaya taşınmıştır. Rolü A1 genel dal hastanesi olarak tanımlanmış olup, bu rolde İstanbul Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesi adı altında hizmet vermeye devam etmektedir. Perinatoloji Kliniği’nin 23.12.2011 tarih ve 17790 sayılı Bakanlık onayı ile açılması uygun görülmüş ve faaliyete başlamıştır.

♥ Halkalı Merkez Kampüsü: Atakent Mh. Turgut Özal Blv. Küçükçekmece İstanbul
⊥ (212) 404 15 00

“Küçükçekmece’deki Özel Hastaneler” Adlı İçerik İçin Tıklayın

2. Küçükçekmece’deki Devlet Hastaneleri: Mehmet Akif Ersoy Göğüs Kalp Ve Damar Cerrahisi Eğitim Ve Araştırma Hastanesi

Küçükçekmece'deki Devlet Hastaneleri

Mehmet Akif Ersoy Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Eğitim Ve Araştırma Hastanesi, 2008 yılı Aralık ayında kuruluş çalışmalarına başladı ve Mart 2009 yılında poliklinik hizmeti devreye girdi. 27 Mayıs 2009 tarihinde ilk açık kalp ameliyatı başarıyla gerçekleştirildi. 28 Eylül 2009’da dönemin Başbakanı Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN ve Dönemin Sağlık Bakanı Sayın Prof. Dr. Recep AKDAĞ tarafından resmi açılışı gerçekleştirildi. Mehmet Akif Ersoy Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi İstanbul Avrupa yakasında kalp ve damar cerrahisi alanında hizmet veren, Sağlık Bakanlığı’na ait tek hastanedir. 2009 tarihinden bu yana kalp ve damar hastalıklarının tanı ve tedavisinde referans olmayı başarmış ve dünya tıp literatürüne katkı sağlayan bir konuma gelmiş durumdadır.

♥ İstasyon Mah.Turgut Özal Bulvarı No:11 Küçükçekmece- İSTANBUL
⊥ (212) 692 20 00

“Olası İstanbul Depreminde En Riskli İlçe Küçükçekmece” Adlı Haberi Okuyun

Yorum Yap