Doğalgaz, Elektrik, Su… Faturayı Alıp PTT’ye Koşan 2 bin 750 TL Desteği Kapacak

Doğalgaz, Elektrik, Su... Faturayı Alıp PTT'ye Koşan 2 bin 750 TL Desteği Kapacak
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Enflasyon rakamlarını yükselmesi ile vatandaşın temel ihtiyacı olan elektrik ve doğal gaz faturalarındaki rakamlar cep yakan türden. Hem gıda, hem faturalar hem de kiralarda yaşanan fiyat artışları vatandaşın canına tak ederken devlet dar gelirli ailelere yardım eli uzattı. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı uzun zaman önce dar gelirli ailelere yönelik doğal gaz, elektrik faturası desteği ve sosyal yardım paketlerini başlattı. Uzun süredir devam eden uygulamada bazı vatandaşlar fatura desteklerini de almaya başladı bile. Başvuru sonucunda fatura ödeme desteği almaya hak kazanan vatandaşlar fatura ödemelerini Türkiye’nin köklü firması PTT üzerinden yaptıklarında 2 bin 750 liraya varan destek alıyor. Peki elektrik yardım başvurusu nasıl yapılır, elektrik fatura yardımı miktarı ne kadar, nereden alınır? Konu hakkında detaylı bilgilere içeriğimizden ulaşabilirsiniz.

Türkiye’de son yıllarda yaşanan ekonomik kriz pek çok sektörü vurdu. Başta gıda, konut ve enerji olmak üzere otomotiv, tekstil ve hizmet sektörü de krizden nasibini alan sektörler arasında yer aldı. Kira fiyatları, gıda fiyatları, market ve pazar alışverişi derken fatura ödemelerinde dar boğaza giren vatandaşların canına tak etti. Ancak devlet dar gelirli ailelere yönelik başlattığı fatura ve sosyal yardım destekleri ile hanelere kolaylık sağlıyor. Doğal gaz ve elektrik faturası yardımına başvuran vatandaşlara devlet ödeme yapıyor. Vatandaşlara ödemelerine devam eden devletin bu uygulaması son dönemlerden çok araştırılan konulardan bir tanesi oldu. Peki nedir bu PTT elektrik faturası destek ödemesi, ne kadar yapılır ve kimler alabilir? Gelin birlikte detaylarına bakalım…

Doğalgaz, Elektrik, Su... Faturayı Alıp PTT'ye Koşan 2 bin 750 TL Desteği Kapacak

ELEKTRİK VE DOĞALGAZ YARDIMINI KİMLER ALABİLİR?

Faturalarını ödemekte zorluk çeken vatandaşlar PTT’nin destek ödemelerini araştırmaya koyuldu. Devlet tarafından sağlanan elektrik ve doğal gaz desteği PTT üzerinden alınıyor. PTT destek ödemesi olarak da bilenen bu uygulama aslında Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yapıldı. Sosyal Yardımlar arasında yer alan elektrik faturası desteği faturası desteğinde de rakamlar yükseltti. Vatandaşların rahat nefes almasını sağlayan uygulamada artış sonrası elektrik fatura desteği 90 liradan 260 liraya çıktı. Doğal gaz desteği ise 900 liradan 2 bin 500 liraya yükseltilmiş oldu.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından uygulamaya alınan tek fatura desteği bu değil. Doğal gaz desteği de sağlayan bakanlık elektrik faturalarında olduğu gibi doğal gazda da fiyatlarda artışa gitti. Buna göre doğal gaz desteği ise 900 liradan 2 bin 500 liraya yükseltilmiş oldu.

E-devlet platformu üzerinden alınan başvurularda dikkat edilmesi bir nokta var. Doğalgaz faturasına başvuru yaparken elektrik faturası için başvuru yapma şartı yok. Devletin tarafından ödenen dul maaşı, yetim maaşı ve sosyal destek ödemelerinden alan kişiler otomatik olarak sisteme yükleniyor ve PTT üzerinden faturalarını ödemeleri halinde aylık belirlenen 260 liraya kadar olan kısmı sistem tarafından karşılanıyor.

ELEKTRİK VE DOĞAL GAZ FATURA DESTEĞİ BAŞVURU ŞARTLARI

  • Türk vatandaşı olmak,
  • e-Devlet üzerinden başvuru formu doldurmak,
  • İkamet adresinde ön ödemeli veya faturalı sayaca bağlı abonelik bulunması,
  • Faturanın konuta ait olması yani mesken kayıtlı olması,
  • Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından hak sahibi olarak belirlenmek.
  • Bu şartları taşıyan kişilerin başvurularının onaylanması durumunda aylık fatura desteği ödemesi almaya hak kazanacak.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Doğalgaz, Elektrik, Su… Faturayı Alıp PTT’ye Koşan 2 bin 750 TL Desteği Kapacak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Takip Edin