Olası İstanbul Depreminde En Riskli İlçe Küçükçekmece

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Olası İstanbul Depreminde en riskli ilçe Küçükçekmece . Bilindiği üzere İstanbul’da deprem olmasına kesin gözüyle bakılıyor. Uzmanlara göre en geç 2030 yılına kadar bu depremin olması hiç de şaşırtıcı olmayacak.

Peki uzmanların bu depremin olacağına dair bilimsel nedenleri hangileri? Ya da başka bir deyişle Bolu’da, Düzce’de veya Bursa’da deprem beklemeyen uzmanlar neden İstanbul’da bu depremi bekliyor? Aslında sebebi oldukça basit. Tarih, jeofizik ve istatistik bilimleri, İstanbul’da depremin olacağına dair çok net deliller ortaya koyuyor. Her 250 yılda bir kendini İstanbul’da hatırlatan büyük depremlerin en sonuncusunun 1766 yılında gerçekleştiğini düşünürsek, aradan geçen zamanı tükettiğimizi ve hatta aştığımızı fark etmemiz zor olmayacak. Daha da kötüsü, 1999 yılında meydana gelen Düzce depreminden sonra ortaya çıkan enerjinin İstanbul segmentinde birikmiş olması. Tüm bu sebepler göz önüne alındığında İstanbul depreminin olması an meselesi. Peki bu depremden Küçükçekmece ne kadar etkilenecek?

kucukcekmeceden.com – Göktuğ EFİL

Olası İstanbul Depreminde En Riskli İlçe Küçükçekmece: En Risklisi

en riskli ilçe Küçükçekmece

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Afet merkezinin raporunda Küçükçekmece deprem konusunda en riskli ilçe olarak belirtiliyor. Küçükçekmece’nin toprak yapısının bozukluğu ve binaların durumu nedeniyle olası bir İstanbul depreminden en fazla etkilenecek ilçe olması bekleniyor. 1999 Düzce depreminde de İstanbul’da en çok etkilenen bölgelerin başında Küçükçekmece ve sınır komşusu Avcılar gelmekteydi.

“Küçükçekmece’de Konutların Metrekare Fiyatı Kaç Lira?” Adlı Haberi Okuyun

Olası İstanbul Depreminde En Riskli İlçe Küçükçekmece: Bina Tehdidi

en riskli ilçe Küçükçekmece

Son yıllarda artan kentsel dönüşüm projeleriyle çürük veya depreme dayanıksız binaların onarımı hızla devam etse de 2017 yılının verilerine göre Küçükçekmece’de bulunan 53 Bin 138 binanın 9 bini yıkılma riski taşıyor.

“Küçükçekmece Gölü Kıyısındaki Arkeolojik Sit Alanı İmara Açıldı” Adlı Haberi Okuyun

Olası İstanbul Depreminde En Riskli İlçe Küçükçekmece: Riskli Diğer İlçeler

Zeytinburnu

Olası İstanbul Depreminde yıkılacağı öngörülen binaların önemli bir bölümü Zeytinburnu’nda bulunuyor. Zeytinburnu’ndaki 16 bin 30 binanın 2 bin 300’ü deprem için yüksek riskli binalar kategorisine giriyor.

Fatih

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin Zeytinburnu’ndan sonra incelemede bulunduğu bir diğer ilçe Fatih’ti. Fatih’te olası bir depremde 27 bin 884 binanın 2 bin 750’si yıkılma riski taşıyor.

Bahçelievler

İstanbul depreminde en fazla bina çökmelerinin ve ölümün yaşanacağı semtlerden biri de Bahçelievler olarak düşünülüyor. Semt genelinde çarpık yapılaşmanın olduğu ve bina yaşlarının olması gerekenden fazla olduğu biliniyor. İBB’nin bina taramasına göre 20 bin 424 binadan 15 bini yüksek risk altında.

Güngören

Uzmanlar en riskli bölge Küçükçekmece dese de araştırmalar Güngörenin’de en az Küçükçekmece kadar riskli olduğunu gösteriyor. Öyle ki Güngören’deki binaların yüzde 76’sı yıkılma riski altında.

“Küçükçekmece’deki Özel Hastaneler” Adlı İçerik İçin Tıklayın

Kaynak: Netrojen, sporx

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Olası İstanbul Depreminde En Riskli İlçe Küçükçekmece

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Takip Edin