İstanbul’da 6 ilçenin fırıncılar odası aşı olmayana ekmek satmama kararı aldı

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Aşı olmayanlara yönelik kısıtlamalarla ilgili tartışmalar devam ederken ilginç bir karar da İstanbul’daki 6 ilçenin fırıncılar odası temsilcilerinden geldi. Vakaların artmasının ardından söz konusu 6 ilçede aşı olmayanlara ekmek satışının yapılmayacağı açıklandı

Koronavirüs aşıları ile ilgili tartışmalar sürerken İstanbul’da 6 ilçenin fırıncılar odası temsilci kendilerince bir karar aldı ve aşı olmayana ekmek satışının yapılmayacağını açıkladı. Alınan karar bir kesim tarafından doğru bulunurken bir diğer kesim ise eleştirilerini fırıncılara yöneltti. Kararı eleştirenler, özellikle böyle bir karar alma hakkının ancak devlet tarafınca olacağını belirtti. Konuyla ilgili fırıncı temsilcilerine dava açılacağı söylendi. Öte taraftan İstanbul’daki bu 6 ilçenin Bakırköy, Güngören, Bağcılar, Bahçelievler, Bayrampaşa ve Esenler olduğu öğrenildi. Şimdilik bu ilçelerin arasında Küçükçekmece bulunmuyor.

Türkiye’nin bir kapanmaya daha gücü olmadığını söyleyen İstanbul Fırıncılar Odası Esenler Temsilcisi Mustafa Çiçek, “Vaka sayıları artmaya başlayınca karar almak zorunda kaldık. Şu anda koronavirüs vaka sayıları aşırı bir şekilde artmaya başladı. Gidişatı iyi görmüyoruz. Bizler de fırıncılar olarak üzerimize düşeni yapmaya çalıştık. O yüzden fırına gelen vatandaşların aşılarının olup olmadığını kontrol edeceğiz. Aşısı olmayana ekmek satışı yapmayacağız. Şu anda 6 ilçede bu kararı aldık. Bu ilçeler ise Bakırköy, Güngören, Bağcılar, Bahçelievler, Bayrampaşa ve Esenler. Ancak bu kararın en kısa zamanda 39 ilçeye yayılacağını düşünüyorum. Hatta bu kararın tüm Türkiye’ye yayılmasını istiyoruz. Bu şekilde en azından insanları uyarmış oluruz. Çünkü Türkiye’nin bir kapanmaya daha gücü yok” dedi.

“Aşı yoksa ekmek satışı da yok”

Çiçek, “Biz de vatandaş olarak üzerimize düşen görevi yapmak zorundayız. Fırıncılar Odası olarak aldığımız kararın doğru olduğuna inanıyoruz ve kararı uygulayacağız. Gelen vatandaşların hepsi akıllı telefon kullanıyor. Telefonlarında aşı olup olmadıkları belli. Aşısı yoksa ekmek satışı yapmayacağız. Belki biz pandemi döneminde kapanmadık ama binlerce küçük esnafımız kapandı ve mağduriyet yaşandı. Benim kimseyi mağdur etmeye hakkım yok. Bu uygulamayı önümüzdeki hafta itibariyle başlatacağız” diye konuştu.

“Böyle bir uygulama söz konusu değil”

Türkiye Fırıncılar Federasyonu Başkanı Halil İbrahim Balcı, bazı basın-yayın organlarında yer alan haberlerin kesinlikle görüşlerini yansıtmadığını belirterek, “Şu an için ‘Aşı olmayanlara ekmek verilmeyecek’ türü bir uygulama söz konusu değildir” ifadesini kullandı.

Balcı’nın açıklaması şöyle:

“Bizler, salgın sürecinde, vatandaşlarımızın ‘ekmeksiz kalmamaları için’ gecesini gündüzüne katan 7/24 hizmet üreten fırıncı esnafı olarak, dün olduğu gibi bugün ve bundan sonraki zamanlarda da ‘Sağlık Bakanlığımız, Ticaret Bakanlığımız ve ilgili paydaşlarımızla’ koordineli bir şekilde çalışmalarımızı devam ettireceğiz.”

Kamuoyuna yapacakları açıklamaların tamamen ilgili bakanlıklar ile yapacağı görüşmelerin bir neticesi olacağını ifade eden Balcı, “Şu an için ‘Aşı olmayanlara ekmek verilmeyecek’ türü bir uygulama söz konusu değildir. Kamuoyumuzun bu hassas süreçte ‘ilgili kurumların yapacağı açıklamalar dışındaki beyanatlara’ prim vermemesini hassasiyetle rica ediyorum” dedi.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
İstanbul’da 6 ilçenin fırıncılar odası aşı olmayana ekmek satmama kararı aldı

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Takip Edin