Küçükçekmece’de 50 kadının iş sahibi olacağı Lagün Cafe hizmete girdi

Küçükçekmece'de 50 kadının iş sahibi olacağı Lagün Cafe hizmete girdi
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Küçükçekmece Belediyesi ile JANA Sosyal Girişim Ortaklığı ile oluşturulan, Dünya Bankası ve GIZ’in hibe desteğini alan proje kapsamında, Etkin Kadın İş Platformu (EKİP) ilk işletmesini Küçükçekmece Sultanmurat Mahallesi’nde hizmete açtı. Açılışa, Küçükçekmece Belediye Başkanı Kemal Çebi ve siyasi temsilciler katılırken Türk ve mülteci kadınlardan oluşan 31 kadın istihdam edildi

Hem sağlıklı hem de ekonomik gıdanın tüketilebildiği kafede 31 kadın iş sahibi olup, ev ekonomisine destekte bulunacak. Açıklamaların sonrasında Başkan Çebi, işletmede istihdam edilen kadınlalarla kurdele keserek kafenin açılışını yaptı.

“Birçok destek verdiler”

Önümüzdeki senelerde büyümek istediklerini ve işin aile ekonomisine destekte bulunduğunu ifade edenMutfak şefi Şeyma Gökbayrak, “12 yıldır aşçılık yapıyorum, şuan EKİP’le beraber çalışıyorum. Küçükçekmece Belediyesi ile beraber kafemizi açıyoruz. Biz toplamda 31 üyeyiz, 15 Türk, 21 Suriyeli mülteci kadınımız var. 15 kadın aktif olarak çalışıyor, 10 tane Suriyeli kadın ise Türkçe dersi alıyor. Eğitimleri bittikten sonra bizimle beraber çalışacaklar. Kendi paket ürünleri, salatımızı ve kafe kısmını yöneteceğiz. Catering işiyle devam ediyoruz bir yanda. Belediye başkanımıza teşekkür ederim. Yerimizi istihdam etti, elektrik, su ve doğalgazımızı karşılama noktasında yardımcı oluyorlar. Kadınlar ailelerine eşlerine destek olmaları için günlük ücretlendirme yaparak, yaptığımız gıda ve ürünlerden evlerine götürerek destek sağlıyor” diye konuştu.

“Burası sağlıklı bir yer”

İşletmede gıda mühendisi olarak çalışan Suriyeli Rahda Hicazi, “Ben gıda mühendisiyim, burası sağlıklı bir yer. İnşallah herkesin sağlıklı bir yemek alışkanlığı olacak. En önemlisi vücudun neye ihtiyacı varsa onu burada yapıyoruz. Burası tamamen kadınlardan oluşuyor. Hepimiz burada çalışarak, aileye katkı ve destek veriyoruz” diye anlattı.

“Amacımız 50’den fazla kadını iş sahibi yapmak”

Açılışın sonrasında kafeyi teftiş eden Küçükçekmece Belediye Başkanı Kemal Çebi, “Bizim vatandaşa söz verdiğimiz ve arkasında durduğumuz işlerden bir tanesiydi. Özellikle kadınları el becerilerini geliştirebilmek ve bunu halka sunabilmek amacındaydık. Burası hibeyle dönüştürülen bir yerdir. Önemli bir hibe aldık burayla ilgili, dolayısıyla belediye bütçesine dokunmadan gerçekleştirilmiş bir yer. Küçükçekmece’deki kadınları üretime katabilmek maksadıyla hem onların kendi öz güvenlerini sağlayabilmek, hem de bunu katkı sağlamak amacıyla açıldı. Kadınlar burada nişan yapabilirler, gün yapabilirler, burada doğum günlerini yapabilirler, çeşitli toplantılarını yapabilirler. Kendi üretimleri ve tamamen burada üretilip, burada tüketilecek. Kadınlara bir hizmet anlayışımız var. şuan için 31 üyemiz var, hedefimiz 51 kadınımızı buradan istifade edebilecek duruma getirmektir” açıklamasını yaptı.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Küçükçekmece’de 50 kadının iş sahibi olacağı Lagün Cafe hizmete girdi

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Takip Edin