Küçükçekmece’de bulunan İmam Hatip Lisesi’nde flaş değişiklik

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Anadolu İmam Hatip Liseleri kapsamında flaş bir yeniliğe imza attı. Hazırlık sınıfında verilen Arapça, İngilizce, İspanyolca, Rusça ve Almanca dil eğitimine bir yenisi olan Çince’yi de ekledi. Bakanlık, bu kapsamda Küçükçekmece’deki Şehit Mehmet Güder Anadolu İmam Hatip Lisesi bünyesinde Çince hazırlık sınıfı açtı.

Haber: Göktuğ EFİL

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Anadolu imam hatip liselerinin hazırlık sınıfında verilen Arapça, İngilizce, İspanyolca, Rusça, Almanca dil eğitimlerine yeni eğitim öğretim yılında Çince’yi de ekledi. Yabancı dil hazırlık sınıfı bulunan Anadolu imam hatip liselerinde ilk olarak 2015’te Arapça ve İngilizce eğitimlerini başlatan, sonraki yıllarda Almanca, İspanyolca ve Rusça dil eğitimlerini uygulamaya koyan bakanlık, 2019-2020 eğitim öğretim yılında ise ilk kez Çince’yi eğitim programına dahil etti. Bu kapsamda İstanbul Küçükçekmece’deki Şehit Mehmet Güder Anadolu İmam Hatip Lisesi bünyesinde Çince hazırlık sınıfı açıldı.

KONTENJANLARI DOLDU

Bu yıl 30 öğrenci kabul edilen Çince hazırlık sınıfını Liselere Geçiş Sistemi (LGS) kapsamındaki birinci yerleştirmede 196 öğrenci tercih etti. Kontenjanı tamamen dolan Çince bölümü, yüzde 8’lik dilime giren öğrencilerin tercihi oldu. Hazırlık sınıfında İngilizce eğitimi veren Anadolu imam hatip liseleri ise yüzde 3’lük dilimden öğrenci aldı.

“Küçükçekmeceli kız öğrenciler Avrupa’da mesleki eğitim aldı” Adlı haberi okuyun

HAFTADA 24 SAAT ÇİNCE ÖĞRENECEKLER

Şehit Mehmet Güder Anadolu İmam Hatip Lisesi’ndeki Çince hazırlık sınıfında haftada 24 saat Çince eğitimi alacak öğrencilerin okuldan mezun olurken Çin diliyle üniversite okuyabilecek seviyeye ulaşmaları hedefleniyor. Öğrenciler, hazırlık sınıfının sonunda B2 seviyesinde, 800-900 arasında kelimeyi akıcı bir şekilde konuşabilecek şekilde Çince
öğrenmiş olacak. Lise bitiminde de öğrencilerin Çin’in ‘Hanban’ kurumu tarafından dil bilgisi seviyesini ölçmek amacıyla düzenlenen HSK sınavında dördüncü seviye sınavını geçebilir duruma geleceği öngörülüyor. C1 olarak adlandırılan bu seviyeye ulaşan öğrencilere Hanban, İpekyolu ve Çin hükümeti tarafından verilen bursların kapısı açılıyor.

ÇİN’DEN ÜNİVERSİTELER ZİYARETE GELECEK

Okulda dil eğitiminin yanı sıra kültür günleri, Çince yarışmalar, Çin üniversitelerinden heyetlerin okula düzenleyecekleri ziyaretlerle Türkiye’de faaliyet gösteren Çinli firmaların temsilcilerinin katılımıyla yapılacak kariyer günleri de olacak. Öğrenciler, oluşturulacak Çin Kültür Bölümü ile Çin kaligrafisi, Çin çayları, Go oyunu, Çin mürekkep sanatı, Çin müziği
gibi kültürel etkinliklere ulaşabilecek.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Küçükçekmece’de bulunan İmam Hatip Lisesi’nde flaş değişiklik

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Takip Edin