Küçükçekmece’de Suriyeli İşletme Sayısı Zirveye Yaklaştı

Küçükçekmece'de Suriyeli
Küçükçekmece'de Suriyeli
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Küçükçekmece’de Suriyeli İşletme Sayısı Zirveye Yaklaştı. SURİYE’deki iç savaştan kaçarak Türkiye’ye sığınan Suriyeliler, resmi rakamlara göre son 7 yılda 7 bin 243 yeni şirket açtı.

SURİYE’deki iç savaştan kaçarak Türkiye’ye sığınan Suriyeliler, resmi rakamlara göre son 7 yılda 7 bin 243 yeni şirket açtı. Kayıt dışı açılan firmalarla birlikte bu sayının 10 binden fazla olduğu tahmin ediliyor. Kurulan şirketlerin başında; toptan ticaret, gayrimenkul ve inşaat sektörleri geliyor. Suriyelilerin göçü 2011 yılının Mayıs ayında başladı. Ülkedeki iç karışıklıktan kaçan Suriyeliler; ilk başlarda Gaziantep, Kilis ve Hatay gibi Suriye sınırına yakın illere göç etti. Ardından bu göç dalgası büyük kentlere doğru devam etti. İlk yıllarda Türkiye’ye gelen göçmenlerin bir bölümü daha iyi bir yaşam umuduyla Avrupa ülkelerine yöneldi. Bazıları da iç karışıklığın hafiflemesi ile birlikte ülkelerine geri döndü. Haziran 2018 itibari ile Türkiye’nin genelinde toplam 3 milyon 325 bin Suriyeli yaşıyor. Aradan geçen 7 yılda Türkiye’de yaşamaya başlayan Suriyeliler, geçimlerini sağlamak için 7 bin 243 şirket kurdu. Kayıt dışı işletmelerle birlikte bu sayının 10 binin üzerinde olduğu düşünülüyor. Bu rakamlarla Suriyeliler Türkiye’de, her yıl yeni şirket kuran yabancılar arasında 1. sırada yer alıyor.

kucukcekmeceden.com – Göktuğ EFİL

Küçükçekmece’de Suriyeli İşletme Sayısı Zirveye Yaklaştı: İstanbul Başı Çekiyor

Küçükçekmece'de Suriyeli

Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı’nın (TEPAV) Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği
(TOBB) verilerini inceleyerek hazırladığı Suriye Sermayeli Şirketler raporuna göre, son 6
ayda Suriyeliler tarafından açılan firma sayısı 778. Şirketlerin toplam sermayesi 195 milyon
835 bin lira. Suriye Ortak Sermayesi ise 119 milyon 343 bin 550 lira. Ocak – Haziran 2018
tarihleri arasında Suriyeliler en çok İstanbul’da işletme açtı. Kent genelinde 473 ayrı firmanın kurulduğu tespit edildi. İstanbul’u 182 firma ile Mersin, 43 firma ile Bursa, 41 firma ile Hatay, 28 firma ile Kilis, 3 firma ile Şanlıurfa, 1’er firma ile Sakarya, Konya, Kocaeli, Gaziantep, Ankara, Antalya, Adana ve Isparta takip etti.

“Küçükçekmece’de Kargo Şirketine Baskın: Kahve Makinesinden Uyuşturucu Çıktı” Adlı Haberi Okuyun

Küçükçekmece’de Suriyeli İşletme Sayısı Zirveye Yaklaştı: Sıkıntımız Yok

İstanbul’da en çok Suriyeli işletme Fatih, Esenyurt, Bağcılar, Küçükçekmece, Avcılar ve
Zeytinburnu’nda bulunuyor. Sadece Fatih Aksaray’da bulunan işletme sayısı 100’ün üzerinde. Bölgede en çok elektronik eşya satımı, gıda ve nargile kafe gibi işletmeler bulunuyor. Aksaray’da 3 yıldır işletmecilik yapan Ali Şehmuz, “Burada çok rahatız. Hiçbir sıkıntımız yok, çalışıyoruz. Aylık kazancımız da iyi. Parayı tutuyoruz. Biz burada bilgisayar, cep telefonu ve aksesuar satışları yapıyoruz. Aynı zamanda bu ürünlerin alımı ve ikinci el
satışlarını da yapıyoruz. Ben Suriye’de üniversite öğrencisiyim. Sonra buraya geldik. Ben
burada çalışanım. Bu dükkan kayınpederimin. Yabancıya çalışmıyorum. Ben 3 sene Konya’da yaşadım sonra buraya geldim. Burada da 3 yıldır yaşıyorum ve çalışıyorum. Toplam 6 yıldır Türkiye’deyim. Hiçbir sıkıntı yok” şeklinde konuştu.

“Küçükçekmece’de IŞİD Operasyonu: Büyük Darbe Vuruldu” Adlı Haberi Okuyun

kaynak: haberler, hürriyet

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Küçükçekmece’de Suriyeli İşletme Sayısı Zirveye Yaklaştı

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Takip Edin