1.5000 TL, 2.000 TL, 2.500 TL! Milyonlarca Aileye Destek Ödemesi Yapılacak

1.5000 TL, 2.000 TL, 2.500 TL! Milyonlarca Aileye Destek Ödemesi Yapılacak
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Türkiye genelinde her sektörde artan fiyatlar vatandaşı zor duruma sokarken devlet desteklerine her gün bir yenisi ekleniyor. Sosyal yardımlarına bir yenisi daha ekleyen devlet ihtiyaç sahibi ailelere doğal gaz desteğinde bulunulacağını duyurdu. 4 milyon haneye verilmesi planlanan doğal gaz desteği ile ilgili duyurunun ardından vatandaşlar detayları araştırmaya başladı. Bakanlık tarafından yapılan açıklamada verilecek desteğin miktarı da belirtildi. Doğal gaz faturalarının yüksek gelmesinden yakınanların içine biraz da olsa su serpilmiş oldu. Fatura desteğine başvurmak isteyen vatandaşların aklına takılan konulardan birisi de doğal gaz destek ödemesi için başvuru şartları oldu. Bizlerde sizin için doğal gaz destek ödemesi ne kadar? Doğal gaz fatura desteğine kimler başvurabilir, başvuru şartları ile ilgili bilgileri derledik… İşte konu ile ilgili detaylar…

Türkiye genelinde Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre enflasyon oranı yüzde 85’lere ulaştı. Asgari ücretle geçimini sağlayan vatandaşlar pahalılıktan yakınırken temel ihtiyaçlarını karşılamakta zorluk çekmeye başladı. Hal böyle olunca sıkı kemer politikasına giren haneler fatura ödemelerini geciktirmeye ya da ödeyememeye başladı. Özellikle doğal gaz faturasındaki artışlar vatandaşı bezdirirken devlet elini taşın altına koydu.

Devlet tarafından nakit olarak verilen destekler günbegün artarken bir yenisi daha eklenmiş oldu. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez doğal gaz faturası ile ilgili vatandaşa destek müjdesi verdi. Fatura ödemelerini yapmakta zorluk çeken 4 milyon haneye destek verileceğini duyuran Dönmez’in açıklamalarının ardından vatandaşlar internet üzerinden başvuru şartları ve miktarı hakkında derin bir araştırma içerisine girdi.

DOĞAL GAZ DESTEĞİ NE KADAR?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ve Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın ortak yürüttüğü uygulama kapsamında doğal gaz destek ödemeleri için Aile Bakanlığı’na başvurmak gerekiyor. Koşulsuz olarak verilen desteğin miktarı ise 900 TL ile 2.500 TL arasında değişiklik gösteriyor. Söz konusu miktarlar illerdeki iklim şartlarına göre belirleniyor. Ilıman iklime sahip illerde daha düşük tutarlarda ödemeler yapılıyor.

Vatandaşların aklını kurcalayan konulardan birisi de ev sahibi veya kiracı olma. Ancak ev sahibi veya kiracı olmak başvuru yapmaya engel kriterlerden değil. Üzerine doğal gaz aboneliği bulunan herkes başvuru hakkına sahip oluyor. Başvuruda herhangi bir gelir şartı aranmıyor. Hemen hemen başvuru yapan herkes destekten faydalanabiliyor.

DOĞAL GAZ FATURA DESTEĞİ BAŞVURU ŞARTLARI NELER?

Doğal gaz fatura desteği başvuruları e-devlet platformu üzerinden yapılıyor. E-devlet üzerinden başvuru yapmak istemeyen vatandaşlar ise illerde ve ilçelerde bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları yoluyla başvurularını şahsen gerçekleştirebiliyor.

  • Türk vatandaşı olması,
  • e-Devlet Kapısı üzerinden ve Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları yoluyla destek programına başvuruda bulunması
  • Doğal gaz arzı sağlanan ilçe/beldede ikamet ediyor olması
  • İkamet adresinde doğal gaz aboneliği bulunması,
  • Ödenecek faturasının mesken abone grubuna ait olması ve hakkında ilgili SYD Vakfınca hak sahipliği kararı verilmesi şartları aranıyor.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
1.5000 TL, 2.000 TL, 2.500 TL! Milyonlarca Aileye Destek Ödemesi Yapılacak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Takip Edin