Almanya Resmen Onay Verdi! 2 Bin 100 Euro Maaş İle İşçi Alımı Yapacak… İstenen Şart Ortaya Çıktı

Almanya Resmen Onay Verdi! 2 Bin 100 Euro Maaş İle İşçi Alımı Yapacak... İstenen Şart Ortaya Çıktı
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Nüfusun giderek yaşlanması ile nitelikli iş gücü hususunda sorunlar yaşayan Almanya’da hükümetten dört gözle beklenen yasa için onay geldi. Kabul edilen yasa ile Almanya, meslek lisesini bitiren veya üniversite diploması olanlara işçi kapısını açıyor. 2023 Almanya işçi alımı da böylelikle şartları gün yüzüne çıkarıyor…

Almanya’da nasıl çalışırım, Almanya’da çalışmak istiyorum şeklinde araştırmalar yapan yüz binlerce genç var. Bir süredir hükümet işçi alımına ket vurmuştu. Ancak nitelikli iş gücünde yaşanan kayıp konuyu yeniden gündeme taşıdı ve beklenen onay nihayet geldi. Almanya Bakanlar Kurulu’nca alınan karar kapsamında istenen şartlara malik olanların ülkede çalışmalarının önü açıldı. Almanya işçi alımı için başvuru şartları belli oldu.

Make It Germany ve benzeri siteler üzerinden başvuruların kabul edildiği Almanya işçi alımı için onlarca site de yeniden aktif oldu. Söz konusu siteler aracılığıyla ilanlardaki başvurular yeni düzenlemenin kanunlaşmasından sonra farklı milletlerin vatandaşlarına da açılacak. Böylelikle ilgili işlere başvuru gerçekleştiren kişiler elverişli olmaları halinde Almanya’da çalışma fırsatı elde edebilecekler.

2023 ALMANYA İŞÇİ ALIMI İÇİN DÖNÜM NOKTASI OLACAK!

Türkiye dışında iş hayatını sürdürmek isteyen vatandaşlar bir süredir Almanya işçi alımı ilanları duyurularını araştırıyordu. Almanya hükümeti nihayet beklenen onayı verdi ve kaybolan nitelikli iş gücünün yurt dışından gelen işçiler ile kapatılması gerektiğine karar verdi. Almanya nitelikli işçi alımı için en yoğun talep ise Türkiye’den geldi. Twitter hesabı üzerinden son dakika haberleri ve ekonomik gelişmeleri paylaşan İktisatçı Turhan Bozkurt, meslek lisesi veya yüksek okul diploması olan, Almanca ön bilgisi bulunan, mesleki tecrübeye sahip, tercihen Almanya ile bağı da olan ve belli bir yaşı da geçmemiş kişilerin Almanya’ya gelmesi kolaylaştı. Teklif bakanlar kurulunda kabul edildi” ifadelerini kullanarak Almanya’nın işçi alımı kararını onaylandığının müjdesini verdi.

Almanya Resmen Onay Verdi! 2 Bin 100 Euro Maaş İle İşçi Alımı Yapacak... İstenen Şart Ortaya Çıktı

Ekonomist Turhan Bozkurt, Almanya işçi alımı başvurusu adına, “Almanya’da istihdam imkânları “Make it in Germany” gibi resmî siteler üzerinden diğer ülkelerden müracaata açık şekilde ilan edilecek” sözlerini söylerek iş bulma sitelerinin kullanacağını ifade etti.

ALMANYA’DA ASGARİ ÜCRET NE KADAR, KAÇ EURO?

İlgili açıklamanın sonrasında bir kez daha Almanya’da asgari ücret araştırılmaya başlandı. Almanya işçi alımı için başvuru yapan ve ülkede çalışmasına izin verilen kişilere minimum 2.100 Euro ödeme gerçekleştirileceği, kişilerin aynı zamanda anahtar meslek olarak isimlendirilen ilave işleri yapmaları hallerinde avantajlarını genişletebileceklerinin altını çiziliyor.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Almanya Resmen Onay Verdi! 2 Bin 100 Euro Maaş İle İşçi Alımı Yapacak… İstenen Şart Ortaya Çıktı

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Takip Edin