Bir Şans Daha! Yeni 2+1 3+1 TOKİ Projesi Geliyor, Başvuru Yapmak İçin Acele Edin

Bir Şans Daha! Yeni 2+1 3+1 TOKİ Projesi Geliyor, Başvuru Yapmak İçin Acele Edin
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Dar gelirli vatandaşlara yönelik başlatılan TOKİ İlk Evim İlk Arsam projesine milyonlarca kişi tarafından başvuru yapılırken TOKİ kura çekişleri de il il yapılmaya başladı. Ev sahibi olma hayali kuran vatandaşlar heyecanla kura sonuçlarını beklerken orta gelir grubu vatandaşlara da yeni proje müjdesi geldi. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum orta gelirli ailelere yönelik yeni konut projesinin sinyallerini verdi. Hali hazırda devam eden konut projesinin ardından orta gelir düzeyine sahip kişiler için yapılması proje vatandaşların yüzünü güldürdü. Bakanın açıklamaları ile birlikte vatandaşlar TOKİ konut projesi ile ilgili araştırmalara başladı. Peki yeni konut projesinin detayları neler? İşte konu ile ilgili bilgiler…

Türkiye’de konut fiyatlarında yaşanan artış vatandaşı zora sokmaya devam ediyor. Hem kira hem de satılık ev fiyatlarındaki uçuk rakamlar vatandaşın ev olma planlarını sekteye uğratıyor. Her geçen gittikçe zamlanan kira ve satılık daire fiyatları sonrası piyasaya yön vermek isteyen TOKİ Eylül ayında cumhuriyet tarihinin en büyük konut projesinin müjdesini verdi. Milyonlarca kişinin başvurduğu proje kapsamında 81 ilin kuraları bazı bölgelerde çekilmeye başladı. Halen devam eden TOKİ projesinin yanı sıra Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum yeni proje olabileceğinin sinyallerini verdi. Bakan Kurum’un açıklamalarının ardından vatandaşlar konu ile ilgili detayları araştırmaya başladı.

TV100 ekranlarında altın ve para piyasaları uzmanı İslam Memiş’in sorularını yanıtlayan Kurum, orta gelirli aileleri heyecanlandıracak açıklamalarda bulundu. Türkiye 2023 Zirvesi ve Para Sohbetler programında Kurum’a TOKİ ile ilgili sorularını yönelten Memiş, bazı önemli detayları yazısına aktardı.

Yeni konut satışı için yeni projelerin olup olmadığını soran Memiş’e Bakan Kurum, “Bunun hazırlıklarını arkadaşlarımız Hazine ve Maliye Bakanlığı’yla yürütüyorlar. Sektör temsilcilerimiz ile bankalar da bu çalışmanın içindeler. Banka tarafında sorun yok, kredi için para da hazır. Özellikle orta gelire de hitap eden projemizi başlatacağız.” yanıtını verdi.

Bir Şans Daha! Yeni 2+1 3+1 TOKİ Projesi Geliyor, Başvuru Yapmak İçin Acele Edin

“BANKALARLA GÖRÜŞMELERİMİZ SÜRÜYOR”

Konuşmasının devamında Kurum, krediden yararlanarak ev sahibi olmayı hayal eden vatandaşlar için başlattıkları çalışmaları anlattı. Kurum, konut kredileriyle ilgili, “1 seviyesinin altında faiz beklenmeli mi?” sorusuna “Seviye vermem çok doğru olmaz ancak bu konu ile ilgili banka temsilcileriyle görüşmelerimiz sürüyor. Konut fiyatı ile gelire göre de kademeli bir faiz politikası çalışması Hazine ve Maliye Bakanlığı’yla yapılıyor.” ifadelerine yer verdi. Kurum’un açıklaması ile birlikte yakın zamanda kredilerde yapılacak yeni adımların müjdesi verilmiş oldu.

PROJELER 81 İLDE OLACAK

Dar gelirlilere yönelik yapılan konutlar 700 bin TL’den başlayıp 900 bin TL’ye kadar çıkarken orta gelirli vatandaşlar için az 1 milyon liradan başlaması gerekiyor. Alınan bilgilere göre orta gelirli hanelere yönelik yapılacak olan konut projesinde dar gelirli vatandaşlara olduğu gibi 81 ilde yapılacak. Projenin ise 2023 Şubat-Mart aylarında açıklanması bekleniyor.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Bir Şans Daha! Yeni 2+1 3+1 TOKİ Projesi Geliyor, Başvuru Yapmak İçin Acele Edin

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Takip Edin