Küçükçekmece’de büyük vefasızlık: Kurtuluş savaşı kahramanı Mareşal Fevzi Çakmak’ın ismi camiden silindi

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Küçükçekmece Kanarya Mahallesi’nde bulunan Mareşal Fevzi Çakmak Camii (1963) hasar görünce yıkılıp yeniden yapıldı. Ancak camiiye müteahhidin babasının adı verildi. Kurtuluş Savaşı Kahramanlarından Mareşal Çakmak’ın isminin silinmesine cami cemaati tepki gösterdi
 

Kurtuluş savaşı kahramanı Mareşal Fevzi Çakmak’ın ismini camiden sildiler. Bir grup hayırseverin 1963 yılında halktan topladıkları paralarla İstanbul Küçükçekmece’de yaptırdığı tarihi Mareşal Fevzi Çakmak Camii hasar görünce tümden yıkıldı.

Yerine yapılan camiye ise Mareşal Çakmak yerine Hacı Osman Dereli ismi verildi. İsim değişikliğinin Diyanet İşleri Başkanlığı Küçükçekmece müftülüğü ile dönemin Ak Partili Küçükçekmece Belediye yönetimin ortaklaşa karar verdiği ifade edildi.

Ayıp düzeltilmezse dava açacağız

Dernek yönetiminden hayatta kalan tek isim olan Hamdi Öz duruma tepki gösterdi. Hamdi Öz, kaymakam ve müftüyle görüşüp caminin 3 parsel yerinin hayırseverler tarafından Mareşal Fevzi Çakmak Camii yapılması için bağışlandığını, anlattığını söyledi. Ve isyanını şöyle dile getirdi: “Tepkiler üzerine Mareşalimizin ismini bina içerisinde bulunan Kız Kur’an Kursuna koymuşlar. Böyle rezalet olmaz. Bu, kurtuluş savaşı kahramanımıza etek giydirmek olur. Ayıp düzeltilmezse dava açacağız.”

Bizzat kendimiz aldık

Hamdi Öz, Mareşal Fevzi Çakmak Cami’nin tarihini şöyle anlattı: “1963’te itfaiye çavuşu Kamil Kutval ile birlikte kurtuluş savaşı kahramanımız adına bir cami yapmak için dernek kurduk. Kanarya’da 3 parsel yere tarihi Şişli Cami’nin aynısını yaptık. Ankara’ya gidip Diyanet’ten imam kadrosunu bizzat kendimiz aldık. 2017’de İstanbul’da yaşanan büyük fırtınada caminin önce minaresi yıkıldı, ardından da yıkım kararı alındı.”

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Küçükçekmece’de büyük vefasızlık: Kurtuluş savaşı kahramanı Mareşal Fevzi Çakmak’ın ismi camiden silindi

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Takip Edin