Küçükçekmece’deki Garip Dede Cemevi Derneği Başkanı: Birbirimizle Uğraşmayalım

featured
Küçükçekmece'deki Garip Dede
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Küçükçekmece’deki Garip Dede Kültür ve Cemevi Derneği Başkanı Celal Fırat, Salı günü başlayacak Muharrem ayı öncesi yaptığı açıklamada, “Artık gelin birbirimizle uğraşmayalım, kaynaşalım, yüreklerimizi açalım diye düşünüyoruz.

Bizi INSTAGRAM Üzerinden Takip Edin!

kucucekmeceden.com – Göktuğ EFİL

Küçükçekmece’deki Garip Dede Cemevi Derneği Başkanı: Oruç Başlıyor

Küçükçekmece'deki Garip Dede

“Salı günü yas matem oruçlarını tutmaya başlayacağız. Cumartesiden itibaren 3 günlük ‘Masum Paklar’ dediğimiz Kerbela’da katledilen kimi 3 kimi 5 yaşındaki masum canlar için tutacağımız orucumuz var. Salı günü de 12 imam için 12 gün oruç tutulacak. O gün Hz. Hüseyin’e o zulmü yapan o zihniyet halen vücut buluyor. Bunlardan ders çıkmamız, insanların birbirine sahip çıkması gerek. Oruç nefsi duyguları öldürmek olmalı. Böylesi günlerde herkesin gönül kapılarını birbirine açması gerek. Bu süreçte birbirimizi ötekileştirmeden, gönül kapılarını birbirimize açmamız gerektiğini söyleyeceğiz. Bizim Hacı Bektaş-ı Veliler’in, Pir Sultan’ların Mevlana’nın sözlerinin gereğini yerine getirmeye ihtiyacımız var. Artık gelin birbirimizle uğraşmayalım, kaynaşalım, yüreklerimizi açalım diye düşünüyoruz. Her akşam saat 19.30’da oruçlarımızı açacağız. Orucun sadece aç kalma olmaması gerektiğine inanıyoruz. Her yeri cennete çevirmemiz bizim elimizde.”

“Küçükçekmece’de Suriyeli Hırsız Karı Koca Emniyet Tarafından Yakalandı” Adlı Haberi Okuyun

Küçükçekmece’deki Garip Dede Cemevi Derneği Başkanı: Su İçilmiyor

Aleviler’in yarından itibaren tutacağı 3 günlük ‘Masum-u Paklar’ ve ardından 12 günlük Muharrem orucunda insana haz veren şeylerden ve eğlenceden kaçınılırken, insanları kırmamaya ve hoşgörülü olmaya gayret ediliyor. Dargın olanlar barışırken, ağaç dahil hiçbir cana kıyılmıyor. İmam Hüseyin, Yezid tarafından Kerbela’da susuz bırakıldığı için su içilmiyor ve sıvı ihtiyacı diğer içecekler ve gıdalardan karşılanıyor. İmam Hüseyin başı kesilerek öldürüldüğünden bıçak kullanılmıyor.

” Kanuni Sultan Süleyman Hastanesinde Acil Servisinin Durumu Acillik ” Adlı Haberi Okuyun

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Küçükçekmece’deki Garip Dede Cemevi Derneği Başkanı: Birbirimizle Uğraşmayalım

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Takip Edin