Akıllı Lens Tedavisi ve Yöntemleri

Akıllı Lens Tedavisi ve Yöntemleri
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Akıllı lensler katarakt ameliyatı sırasında hastaların tedavisinde kullanılan merceklerdir. 3 odaklı göz içi lensler olarak adlandırılan akıllı lens çeşitleri göz kırma kusurunun tedavisinde de başarılı bir şekilde kullanılabilir.

Akıllı Lenslere Neden İhtiyaç Duyulur?

Gözlük ve lens kullanımını istemeyen hastalar için oldukça ideal olan akıllı lens kullanımı oldukça başarılı sonuçlar verir.

Bu nedenle günümüz teknolojisinde katarakt ameliyatları ve göz ameliyatlarında gerekli görülen hastalara akıllı lens uygulaması yapılabilir.

Çok Odaklı Göz İçi Lens Çeşitleri Nelerdir?

Monofokal, bifokal ve multifokal olmak üzere 3 sınıfa ayrılan lensler tek, uzak ve yakın, orta mesafeleri görmek için uygulanır.

Akıllı Lens Operasyonu Nasıl Gerçekleştirilir?

Göz hastanesi ya da göz merkezinde uzman bir hekim eşliğinde gerçekleşen lens operasyonları ameliyat esnasında konulmasını ifade eder.

Akıllı Lens Tedavisi ve Yöntemleri

10 dakika gibi bir sürede tamamlanan operasyonda lokal anestezi yeterli olup herhangi bir acı ya da ağrı oluşmaz.

Ameliyat Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Operasyon sonrasında göz damlaları düzenli kullanılmalı, 5 gün suyla temas olmamalı ve rutin doktor kontrolleri aksatılmamalıdır.

Akıllı Lenslerin Avantajları Nelerdir?

Akılı lenslerin kullanımlarında sağlanan avantajlar öncelikle acı ya da ağrı hissi olmamakla birlikte 10 dakikada tamamlanması, göz numaralarında ilerleme olmaması, ömür boyu kullanılmasıdır.

Akıllı Lens Fiyatları

Lens fiyatları için önceden randevu alınması önemli olup lens çeşitleri, hastanın ve merkezin durumu gibi etkenlerin maliyetleri etkileyeceği bilinmelidir.

Katarakt Tedavisi Nedir?

Yaşa göre görülebilen bir hastalık olan katarakt görme duyusunun en aza indirilmesiyle sonuçlanmasından dolayı mutlaka erken dönemde tedavi edilmelidir.

İlaç ya da farklı yollarla iyileşme sağlanamadığından tek tedavi şekli katarakt ameliyatı olunmasıdır. Günümüz teknolojisiyle kısa ve pratik bir şekilde gerçekleşen ameliyat sonrasında görme yetisi tekrar kazanılır.

Ciddi bir görme problemi olan katarakt hastalığından korunmak için katarakt ameliyatı önceki dönemlerde sorunla karşılaşmadan önce dikkat edilmelidir.

Bu kapsamda; mutlaka güneş ışınlarına direk maruz kalmamak, şeker hastalığını kontrolde tutmak ve sigara kullanımı bırakmak önem taşır. Uzman hekimlerin uygun gördüğü herkese katarakt ameliyatı uygulanabilir.

Katarakt Ameliyatı Ne Zaman Gerekir? Kimler Olmalıdır?

Ameliyat olunması için belirli bir zaman olmayıp kişinin görme sorunları ve katarakt belirtileri başlaması durumunda vakit kaybetmeden mutlaka muayene olarak ameliyat olması önemlidir.

Katarakt Nasıl Oluşur? Belirtileri Nelerdir?

Genetik bozukluklar, ailede katarakt hastalığı olması, şeker hastalığı gibi nedenlere bağlı olarak gelişen katarakt hastalığı görme sorunları yaşanmasına neden olur.

Genel olarak görülen belirtiler ise bulanık görme, yakın ve uzak görememe, gece görüşünde azalma, ışıktan şikâyet etme gibi durumlar sıralanabilir.

Katarakt Türleri Nelerdir?

Katarakt hastalığı 4 farklı çeşitte olup doğuştan, lens merkezini, kenarlarını ve arkasını etkileyen olmak üzeredir. Muayene sırasında belirlenen türler tedavinin seyri açısından önem taşır.

Retina Dekolmanının Nedenleri Nelerdir?

Önemli bir görme sorunu olan retina dekolmanı yaşlanma ve farklı hastalıkların sonrasında oluşan bir göz hastalığıdır. Birçok farklı nedeni olup mutlaka erken dönemde tedavi edilmelidir.

Akıllı Lens Tedavisi ve Yöntemleri

Retina Yırtığı ve Dekolmanı Nasıl Teşhis Edilir?

Retina yırtığı ya da retina dekolmanı teşhisi için göz bebeklerine damla damlatılarak detaylı muayene önem taşır. Rutin olan göz kontrolleri esnasında da teşhisi mümkündür.

Retina Dekolmanı İçin Risk Faktörleri Nelerdir?

Dekolman oluşmasında en önemli risk faktörü yaşlanma olup miyop olanlar ve ailesinde dekolman geçmişi olanlarda riskli grupta yer alır.

Retina Yırtığı ve Dekolmanı Nasıl Tedavi Edilir?

Retina muayenesi yapılarak gelişen teknolojiyle lazer tedavisi uygulanıp yırtık pratik bir şekilde kapatılabilir.

Ayrıca, retina dekolmanı ve yırtığı ilerlemeden tedavi edilmesi önemli olup erken teşhis oldukça önemlidir.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Akıllı Lens Tedavisi ve Yöntemleri

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Takip Edin