ÇEK VR Şirketi, Metaverse’de Sonsuza Kadar Yaşamanın Yollarını Arıyor

ÇEK VR Şirketi, Metaverse'de Sonsuza Kadar Yaşamanın Yollarını Arıyor
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Çek VR şirketi, insanların metaverse’de sonsuza kadar yaşaması için bir yol tasarlıyor. Somnium Space adlı şirket, blok zinciri üzerine kurulu VR ürünleri yapıyor ve insanların evler de dahil olmak üzere sanal varlıklar inşa etmek/depolamak için sanal gayrimenkul satın almalarına izin vermek için NFT’leri kullanıyor.

Vice ile yapılan bir röportaja göre şirket, insanların görünüşlerini, seslerini ve kişiliklerini taklit eden dijital avatarlar yaratmalarına olanak tanıyan bir “Sonsuza Kadar Canlı” modunu başlatarak bu alanın ötesine geçmeyi umuyor.

Somnium Space’in CEO’su Artur Sychov, babasını birkaç yıl önce kanserden kaybettikten sonra, birinin kişiliğini ölümünden sonra saklamanın bir yolunu bulmak istedi. Sonuç, arkadaşlar ve aile üyeleriyle inandırıcı bir şekilde – en azından kısa bir süre için – etkileşim kurabilen bir AI yapısıdır. Sychov’un Vice ile yaptığı bir röportajda dediği gibi: “Kişiyle tanışacaksınız. Ve belki o kişiyle konuşurken ilk 10 dakika boyunca onun aslında yapay zeka olduğunu bilemezsiniz. Amaç bu.”

Şirket bunu olağanüstü miktarda veri toplayarak başaracak. Şirketin konuşmalar, hareketler ve yüz ifadeleri dahil her türlü kişisel veriyi toplaması gerekecek. Yeterli veri ile Somnium Space, kişinin bir bilgisayar programı olduğu netleşmeden önce en azından kısa bir konuşma yapabilen dijital bir avatar yaratmayı umuyor.

Metaverse Geleceği

Kendinizi bu şekilde kaydettirmek, özellikle insanların çevrimiçi verileri ve bunların nasıl kullanıldığı konusunda daha fazla endişe duyduğu bir zamanda oldukça rahatsız edici olabilir. Yine de Sychov bunun bir endişe olması gerektiğine inanmıyor. Herhangi bir zamanda birisi programdan çıkabilir ve verilerin tamamen silinmesini sağlayabilir.

Tabii ki, gizlilik odaklı şirketler geçmişte veri satarken yakalandılar. Somnium Space’in Live Forever modu, blockchain dünyasına ve metaverse potansiyeline açık olanlar için, gelişen endüstrinin potansiyelini gösteren ilginç bir fikir.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
ÇEK VR Şirketi, Metaverse’de Sonsuza Kadar Yaşamanın Yollarını Arıyor

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Takip Edin