Halkalı Gebze Tren Hattı: Küçükçekmece’deki Arkeolojik Kazı Sıkıntı Çıkardı

Halkalı Gebze Tren
Halkalı Gebze Tren Hattı
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İstanbul Banliyösü Pendik-Maltepe hattında test sürüşüne katılan Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan, “Halkalı Gebze Tren Hattında Küçükçekmece’deki      Arkeolojik Kazı Alanının sorun çıkardığını” ifade etti.

kucukcekmeceden.com – Göktuğ EFİL

Halkalı Gebze Tren Hattı: 115 Dakika Olacak

Halkalı Gebze Tren

Banliyö hatlarının iyileştirilmesi tamamlandığında Gebze-Halkalı arası 3 hat olacak şekilde demiryolu teşkil edilecektir. İki hat üzerindeki kent içinde Marmaray ile bütünleşik şekilde banliyö işletmesi yapılacaktır. 3. hat üzerinde ise şehirler arası ve yük taşımacılığı yapan yüksek hızlı tren işletmesi yapılabilecektir. Bu hattın hizmete girmesiyle Üsküdar-Sirekeci arası 4 dakikada seyahat yapılabilecektir. Yine Ayrılıkçeşme-Kazlıçeşme arası 13.5 dakika, Söğütlüçeşme-Yenikapı arası 12 dakikaya inecektir. Bostancı-Bakırköy arası 37 dakika, Gebze-Halkalı arası ise 115 dakikada seyahat edilebilecektir.

“Gebze Halkalı Banliyö Hattı Ne Zaman Açılacak? Tarih Belli Oldu” Adlı Haberi Okuyun

Halkalı Gebze Tren Hattı: Kazlıçeşme ile Halkalı Arası 19,5 Km

Proje ile ilgili rakamları da paylaşan Bakan Turhan,”Asya yakasında Ayrılıkçeşme’den Gebze arasındaki mesafe yaklaşık 44 km’dir. Avrupa yakasında Kazlıçeşme ile Halkalı arası 19,5 km’dir. Mevcut iki hatlı demir yolu sistemi yerine üç hatlı demir yolu sistemi teşkil edilecektir. Yine 38 adet yeni istasyonu hizmete alacağız. Bu proje kapsamında 182 adet sanat yapısı, eski eserlerin korunacak olan yapılar da dahil inşa edilmiştir. Elektrikasyon ve sinyalizasyon sistemi boğaz geçiş kesimi de dahil olmak üzere yine bu kapsamda tesis edilmiştir. Projemizin maliyeti yaklaşık 1.394.460.173 avrodur. Bugüne kadar projede 843.368.670 avro üstlenici firmaya ödeme yapılmıştır. Bu projenin hizmete girmesiyle İstanbul’da yoğun yerleşimin özellikle yaşadığı Marmara sahiline yakın civarlarda ve bu güzergahımıza bağlantılı olan diğer metro sistemleri ve toplu taşıma sistemleri ile birlikte projenin bütün olarak hizmete girmesi ile 96 bin aracın taşıyacağı yolcu bu sistemle taşınabilecektir. Ayrıca Avrupa ile Asya arasında kesintisiz demiryolu ulaşımı da tesis edilmiş olacaktır. Boğazda hizmet veren mevcut köprülerimizin de trafiğinde yaşanan sıkışıklığa önemli bir katkı sağlayacaktır. Tek yönde saatte 75 bin kişi taşıma kapasitesiyle günde 1 milyon 200 bin İstanbullunun boğazın iki yakası arasında ulaşımına hizmet edecektir” dedi.

Halkalı Gebze Tren Hattı: Hizmetler Kesintiye Uğradı

Banliyö hattı iyileştirme projesinde yaşanan sıkıntılara da dikkat çeken Turhan, “Yaklaşık 10 yıl kademeli de olsa bu güzergahta hizmetler kesintiye uğradı. Artık hedefimiz bugün burada deneme sürüşlerine başladık bu yılın sonuna kadar deneme sürüşleri de bitecek. Kalan eksik olan imalatlarımızı da tamamlayıp yıl sonunda bu demir yolu hizmetini İstanbulluların hizmetine sunacağız. Ayrıca bir yüksek hızlı tren hattı bildiğiniz gibi şu anda Ankara-İstanbul arasında Pendik’e kadar çalışıyor. Bunu da istanbul’dan Haydapaşa’ya kadar, şimdilik Ayrılıkçeşme’ye kadar ve devamında Halkalı’ya kadar yüksek hızlı tren hizmet vermiş olacak. Bu konuda sayın Cumhurbaşkanımızın bu konudaki hassasiyetiyle ele almalarıyla birçok sıkıntı projede aşılmış oldu. Bakırköy istasyon alanı, Küçükçekmece’deki arkeolojik kazı alanı ve Ayrılıkçekmesi geçici geri dönüş tesisi gibi süresi dahilinde yükleniciye teslimi yapılamayan bu gibi sorunlar önemli ölçüde sayın Cumhurbaşkanımızın da katkı sağlamasıyla çözülmüş oldu” dedi.

“Küçükçekmece’de Tren Gözüktü: Test Sürüşleri Başladı” Adlı Haberi Okuyun

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Halkalı Gebze Tren Hattı: Küçükçekmece’deki Arkeolojik Kazı Sıkıntı Çıkardı

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Takip Edin