Küçükçekmece İçin Vahim Deprem Tablosu: Tsunami Olabilir

Küçükçekmece İçin Vahim Deprem
Küçükçekmece İçin Vahim Deprem
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Küçükçekmece İçin Vahim Deprem Tablosunu Yıldız Teknik Üniversitesi (YTÜ) Doğa Bilimleri Araştırma Merkezi Başkanı Prof. Dr. Şükrü Ersoy açıkladı. İstanbul’da 14 Eylül 1509’da yaşanan ve ‘Küçük Kıyamet’ olarak bilinen büyük depremin yıl dönümünde konuşan Ersoy, “İstanbul’da 7.7, 7.5 şiddetlerinde bir depremi öngörebiliriz. Arkasından tsunami oluşabilir” dedi.

Bizi INSTAGRAM Üzerinden Takip Edin !

14 Eylül 1509’da İstanbul tarihinin en şiddetli depremini yaşadı. Küçük kıyamet (Kıyamet-i Suğra) denilen depremin ardından Marmara Denizi’nde tsunami meydana geldi. Boyları 10 metreye kadar yükselen dev dalgalar şehirde tufan yaşattı. Yer bilimcilerin son yüzyılda Doğu Akdeniz’de görülen en büyük doğal afet olarak tanımladığı depremin yarın yıl dönümü. YTÜ Doğa Bilimleri Araştırma Merkezi Başkanı Prof. Dr. Şükrü Ersoy, 1509 depremini “İstanbul’un en sağlam merkezi kesiminde meydana gelen, şimdiki büyüklüğüyle yaklaşık 7.7 diyebileceğimiz, enerji olarak yaklaşık 3 tane Kocaeli depremi büyüklüğünde, çok büyük bir depremdi” şeklinde tarif etti.

kucukcekmeceden.com – Göktuğ EFİL

Küçükçekmece İçin Vahim Deprem Tablosu: 1509’da Tsunaminin Surları Aştığı Söylenir

Küçükçekmece İçin Vahim Deprem

Olası bir İstanbul depreminde tsunami dalgaları oluşacağını kaydeden Prof. Dr. Ersoy, “1509 depreminde tsunami de var. Surları aştığı söylenir. Marmara’nın tsunami tarihi de sabıkalı.  4 bin yıl içerisinde kayıtlarda 100’e yakın tsunami var. Yaptığımız kazılarda  bunların izlerini bulduk. Kim, ‘Marmara kıyılarında tsunami dalgaları olmaz’ diyorsa, doğruyu söylemiyor. Bilimsel olarak yanlıştır. Marmara kıyılarında mutlaka tsunami  dalgaları oluşabilir. Marmara’nın içerisinde bin metreyi aşkın 3 tane çukur var. Bu  çukurların yamaçlarındaki çamurlar, depremlerde sallandıkları takdirde denizaltı heyelanlarıyla tsunamiler oluşabilir diye konuştu.

“Küçükçekmece’de Deprem Toplanma Alanları Gizleniyor mu?” Adlı Haberi Okuyun

Küçükçekmece İçin Vahim Deprem Tablosu: Çifte Deprem Tehlikesi

Bölgede ‘çifte deprem’ potansiyeli olduğunun da altını çizen Prof. Dr. Ersoy, “Marmara’da bir depremi konuşuyorsak tsunamiyi de birlikte anmamız gerekiyor. Çünkü tarihsel olarak bunlar hep birlikte gerçekleşmiş. Marmara’nın çifte deprem oluşturma özelliği de var.    1999 depreminde merkezleri Kocaeli ve Düzce olmak üzere 2 ayrı yerde 3 tane şiddeti 7’den büyük deprem meydana geldi. Bunun benzeri 1912 ve 1766 yıllarında da yaşandı” dedi.

Bizi INSTAGRAM Üzerinden Takip Edin !

Küçükçekmece İçin Vahim Deprem Tablosu: 5 Dakika İçinde Gelebilir

Küçükçekmece İçin Vahim Deprem

Prof. Dr. Ersoy, tsunaminin sinsi bir şekilde geliştiğine dikkat çekerek şunları kaydetti:

“Tsunami dalgası o kadar sinsi ki bazen cepheden değil, ‘kıyı boyu akıntıları’ ile kıyıları süpürerek gelebilir. Hatta iç denizlerde dalgalar karşı kıyıya çarpıp 1 saat sonra dönebilir. Bu dalgalar 5 dakika içerisinde gelebilir. Uzak bölgelerde 20 dakikaya kadar çıkabilir ama her halükarda tsunamiden kaçış planları yapabiliriz. Deprem gibi değil. Kıyılarda, karaların içlerine doğru kaçmamız, yüksek yerlere çıkmamız gerekiyor. Sahildeysek, bir tekne içerisindeysek açık denize gitmemiz gerekiyor. Açık deniz, tsunami ve depremde en güvenilir yerdir. Çünkü deprem dalgaları suyun içerisinden geçmez. Tsunami dalgaları da açık denizde olmaz. Sadece kıyılarda olur. Açık denizler daha güvenlidir.”

“Erdoğan’dan Millet Bahçesi Açıklaması: “Her Yer Beton Yığınlarıyla Doldu” Adlı Haberi Okuyun

Küçükçekmece İçin Vahim Deprem Tablosu: 7.7 Büyüklüğü Öngörülebilir

Olası depremin büyüklüğü hakkında ise Prof. Dr. Ersoy, “Bir grup araştırmacıya göre 30 yıl içinde yüzde 65 olasılıkla şiddeti 7’den büyük bir deprem olacak. Bunun 19 yılı geçti. Tehlikenin riski artıyor. Yarın da olabilir, 11 yıl sonra da. Tekrarlanma aralıkları genellikle tutar. Sürenin yaklaştığını buradan öngörebiliriz. Marmara için en kötü senaryo 1509 depreminin tekrarlanmasıdır. Yaklaşık 7.7, 7.5 şiddetlerinde bir depremi öngörebiliriz” yorumunu yaptı.

Küçükçekmece İçin Vahim Deprem Tablosu: 5 İlçe Daha Çok Etkilenecek

Özellikle Avrupa Yakası’nın sahil kesiminin zemin olarak daha tehlikeli olduğunu kaydeden Prof. Dr. Ersoy, “Aksaray’dan Zeytinburnu’na, Bakırköy’e, Küçükçekmece’ye, Avcılar’a, Büyükçekmece’ye doğru giden sahil kesiminin zemini daha hassas. Dolayısıyla buradaki yapılar depremden daha çok etkilenecek. Bu bölgelerdeki kentsel dönüşümün hızına biraz daha ağırlık vermemiz gerekiyor. İnşaatlar ilçenin zeminine özel yapılmalı. Maalesef sağlam kayalar üzerinde bile inşaat yapmasını bilmiyoruz. Kadıköy’de yaptığınız bir binayı Avcılar’da yapamazsınız. Avcılar’da yaptığınız bir binayı Şişli’de yapamazsınız. Zemin özellikleri birbirinden farklı” dedi.

Küçükçekmece İçin Vahim Deprem Tablosu: Tablo Korkutucu

İstanbul’da 4 milyon konut olduğunu söyleyen Prof. Dr. Şükrü Ersoy şunları kaydetti:

“Marmara Bölgesi’ndeki 11 ilde 25 milyon insan yaşıyor. 6 milyon konut var. Dolayısıyla tablo vahim. Geçmişte olduysa gelecekte de böyle bir deprem bizi karşılayabilir. Günümüzde de küçük depremler, gelecek depremlerin habercisi olarak karşımıza çıkmaktadır. Geçmiş depremleri sağlam zeminler üzerinde yaşadık. Gelecek depremleri çürük zeminler üzerinde karşılayacağız. 150 bin ile 300 bin arasında insanın ölmesi demek” diye konuştu.

“Olası İstanbul Depreminde En Riskli İlçe Küçükçekmece” Adlı Haberi Okuyun

Kaynak: Hürriyet

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Küçükçekmece İçin Vahim Deprem Tablosu: Tsunami Olabilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Takip Edin