Küçükçekmece’de Suriyeli Berber: Yarı Fiyatına İş

Küçükçekmece'de Suriyeli Berber
Küçükçekmece'de Suriyeli Berber
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Küçükçekmece’de Suriyeli Berber sayısı, İstanbul’da olduğu gibi her geçen gün artıyor.

İstanbul’da kayıtlı 81 Suriyeli berber dükkanı var. Ülkelerindeki iç karışıklılık nedeniyle Türkiye’ye göç eden Suriyeliler, son 7 yılda yurdun dört bir yanında farklı işletmeler kurdu.

kucukcekmeceden.com – Göktuğ EFİL

Küçükçekmece’de Suriyeli Berber: Yarı Fiyatına İş

Kayıt dışı çalışan berberlerin birçoğu piyasanın çok altında kesim yapıyor. İstanbul’da yaşayan Suriyelilerin yanı sıra birçok Türk vatandaşı da daha ucuz olduğu için Arap berberleri tercih ediyor. Kent genelinde fiyat tarifeleri bölgelere göre de değişiklik gösteriyor. Örneğin, Aksaray ve çevresinde saç traşı 10, sakal traşı 5, cilt bakım 7, saç ve bıyık boyama da 50 liradan yapılıyor. İstanbul Berberler Odası’nın fiyat listesine göre ise odaya kayıtlı Türk Berberlerde saç kesimi 20, sakal traşı 10, cilt bakımı 6, saç ve bıyık boyama ise 58 liraya mal oluyor.

“Küçükçekmece’de Suriyeli İşletme Sayısı Zirveye Yaklaştı” Adlı Haberi Okuyun

Küçükçekmece’de Suriyeli Berber: Haksız Rekabet

Küçükçekmece'de Suriyeli Berber

İstanbul Umum Berberler Odası Başkanı Şükrü Akyüz, Suriye ve Afgan göçünden sonra çok ciddi haksız rekabetin yaşandığını belirtti. Akyüz,”Meslektaşlarımız bu gelişigüzel açılan, kontrol edilmeyen, kayıt altına alınmayan yabancılardan şikayetçi. Ama bunlar gelsinler, berberlik mi yapacak gelsin kalfa olarak çalışsın, aşçılık mı yapacak gitsin aşçılık yapsın. Ama bunlar işin kolayına kaçıp kontrolsüz ve kayıtsız bir şekilde esnafımızın karşısında, sağında solunda, arkasında hiçbir yere kaydolmadan dükkan açmaları, iş yeri işletmeleri tamamen bizim esnafımızı mağdur ediyor” diye konuştu. Akyüz, ‘Bizim mesleki kararlar aldığımız pazar uygulamamızın olduğu ilçelerimiz var. Pazar günleri belirli ilçelerdeki berberlerimiz izin yapar. Ama Suriyeliler, hiçbir şeyden haberleri yokmuşçasına, pazar günleri çalışmaya devam ediyor” şeklinde konuştu.

Küçükçekmece’de Suriyeli Berber: 6 Dükkan Küçükçekmece’de

Ülkelerindeki iç karışıklılık nedeniyle Türkiye’ye göç eden Suriyeliler, son 7 yılda yurdun dört bir yanında farklı işletmeler kurdu. Kurulan işletmelerin başında toptancılık ve hizmet sektörü geliyor. Son yıllarda sayıları hızla artan berberler de o sektörlerden biri. Özellikle,
Suriyeli göçmenlerin çoğunlukla yaşadığı İstanbul, Kilis, Gaziantep gibi illerde, kayıt dışı
açılan berberlerin sayısı her geçen gün daha da artıyor. İstanbul Umum Erkek Berber Odası
verilerine göre kent genelinde Suriyeliler üzerine kayıtlı 81 işletme var. Bunların 29’u Fatih’te, 15’i Esenyurt’ta, 8’i Bağcılar’da, 6’sı Küçükçekmece, 5’i Esenler, 5’i Avcılar, 3’ü
Zeytinburnu’nda, 2’şer tanesi Güngören, Bahçelievler ve Sultangazi’de, 1’er berber dükkanı ise Başakşehir, Beykoz, Beyoğlu, Ümraniye’de bulunuyor. Ancak odaya göre, kayıt dışı çalışan Suriyeli berberlerle birlikte bu sayı yüzü geçiyor. Küçükçekmece’de Suriyeli Berber sayısı her geçen gün artıyor.

“Gebze Halkalı Banliyö Hattı Ne Zaman Açılacak? Tarih Belli Oldu” Adlı Haberi Okuyun

Kaynak: Haberler

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Küçükçekmece’de Suriyeli Berber: Yarı Fiyatına İş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Takip Edin